Rally o – sport dla każdego! – Pieski Umysł – Szkolenie psów i konsultacje Warszawa

Pieski Umysł – Szkolenie psów i konsultacje Warszawa

Szkolenie psów w Warszawie – szkolenia grupowe dla szczeniąt i dorosłych psów, konsultacje behawioralne, zajęcia indywidualne

Rally o – sport dla każdego!

Rally o – sport dla każdego!

Na Rally o trafiłyśmy z Frajdą w trakcie poszukiwań aktywności, która by nas dodatkowo nie spinała i dała nam dużo luzu – relatywnie w stosunku np. do obedience. Szukałyśmy czegoś w czym odnajdzie się pies, który ze względu na swoje doświadczenia ze skórnymi alergiami i różnymi metodami ich leczenia ma swoje dobre i złe dni. Złe dni to takie, kiedy po strzyżeniu Frajda wpada w wir kompulsji, wylizywania sierści czy gonienia ogona. Są to czasami dni wyłączone z pracy, chyba, że widzę, że akurat tego dnia Frajda ożywia się na sygnał pójścia na trening. Potrzebowałyśmy aktywności, gdzie treningi nie wymagają od psa i przewodnika nadmiernej precyzji (jednak trochę wymagają, zresztą im większa precyzja = klarowne komunikaty dla psa) i można czasem sobie odpuścić. Poza tym… wybrałyśmy Rally o, bo jest to sport dla każdego psa, niezależnie od rasy, wielkości czy wieku, gdzie nikt nie jest dyskryminowany. Nie czujemy przede wszystkim presji a środowisko trenujących Rally jest jakby… też bardziej wyluzowane! 😁

Historia Rally o

Rally o czyli rally obedience to w wolnym tłumaczeniu rajd posłuszczeństwa. Jest to stosunkowo bardzo młoda dyscyplina sportowa. Pomysłodawcą był Charles Krammer, który pierwszy raz przedstawił swoją koncepcję w 2000 roku w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze w 2000 roku Rally o zostało zaakceptowane przez American Kennel Club i zaczęto organizować pierwsze zawody. Od 2003 roku organizowano je już bardziej regularnie, gdyż Rally o zostało przyjęte przez dużą część związków i organizacji kynologicznych. Do Polski Rally o trafiło dopiero w 2011 roku. W Polsce Rally o oparte jest na regulaminie jak najbardziej zbliżonym do pierwotnej koncepcji Krammera, póki co opierając się zasadom i entuzjastom tradycyjnego obedience i oby tak dalej. Z racji tego, że wiele związków i organizacji przyjęło Rally o do swoich kalendarzy psich imprez tworząc na swoje potrzeby regulaminy Rally to jednak pierwotna idea i zasady zaczynają się mniej lub bardziej rozmywać. Ja osobiście trzymam kciuki by Rally pozostało, zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, luźnym sportem, bez spiny, dla każdego.💪

źródło: http://www.rally-o.pl/

Na czym to polega?

Rally o, jak napisałam powyżej, to rajd posłuszeństwa. Zadaniem drużyny człowiek – pies jest przejście toru składającego się ze znaków, na których zaznaczone są poszczególne polecenia, w tym także kierunek poruszania się po torze. Tor projektowany jest przez sędziego i składa się z 15 – 21(w zależności od klasy) znaków. Regulamin rally przewiduje 3 klasy dla psów dorosłych (zaczynamy od 1 klasy), dla których obowiązuje inny zakres znaków – w 2 i 3 klasie przybywają nam nowe umiejętności do opanowania. Dodatkowo wyróżnia się kategorie – standard, kids (dla dzieci do 8 lat), junior (dla dzieci i młodzieży 8-18 lat), puppy (dla psów 6 – 12 miesięcy), senior (dla psów powyżej 8 r.ż).

To, co wyróżnia Rally o, to możliwość w miarę swobodnego motywowania,wspierania i wspomagania psa w wykonywaniu ćwiczeń w trakcie rajdu, zarówno w formie werbalnej (zachęcanie, cmokanie, wołanie po imieniu i inne) jak i fizycznej (poklepywanie się, nachylanie się do psa, wydawanie dowolnej ilości komend optycznych, naprowadzanie ręką itd.). Dopuszczalne jest także nagradzanie psa za pomocą smakołyków, jednak jedynie przy ćwiczeniach stacjonarnych (w trakcie rajdu będzie ich conajmniej 2). By wykonać dane ćwiczenie przewodnik może wielokrotnie wydać komendę głosową i/lub optyczną.

W zawodach liczy się czas pokonania rajdu i ilość uzyskanych punktów. M.in o tym jakie ćwiczenia obowiązują w konkretnych klasach i jak wygląda punktacja przeczytacie w regulaminie na stronie rally o.

Dlaczego warto?

Dlatego, że to dość luźna, ale przy tym usystematyzowana aktywność jaką możecie dzielić ze swoim psem. Pozwoli to nawiązać głębszą, a przy tym regularną więź o ile będziecie ćwiczyć regularnie i robić to chętnie, nie z przymusu i cieszyć się wspólnie z osiągniętych postępów. Co więcej, Rally o opiera się na zbiorze bardzo uniwersalnych umiejętności, które przydadzą Wam się poza zawodami – w codziennym życiu. Regularne treningi pozwolą Twojemu psu spożytkować energię i pożądnie go zmęczą! Pozwoli to z jednej strony ćwiczyć razem i spędzać czas razem, stawiając sobie nowe wyzwania, ale z drugiej strony będzie doskonałą okazją to pracy nad socjalizacją Twojego psa – pies by zaliczyć dobry występ w zawodach powinien popracować w różnorakich rozproszeniach i nauczyć się samokontroli. Jest to więc także okazja do pracy nad emocjonalnością Twojego psa i okazja by pies potrafił wysiedzieć lub pozostać przy nodze powstrzymując się od wielu innych reakcji.

źródło: http://akc.org

Jak zacząć

Na blogu niedługo pojawi się cykl dotyczący poszczególnych kroków przez Rally o pod nazwą Razem przez Rally o. Jednak już dziś warto wspomnieć must have umiejętności, które warto mieć by zacząć ćwiczyć rally… ale ale! jeśli nie macie tych umiejętności to nic straconego, zaczniecie od początku! 👍 Zdecydowanie bazą całego przejścia toru jest dostawianie się do nogi, chodzenie przy nodze, utrzymywanie pozycji przy nodze oraz skupienie na przewodniku. I chociaż regulamin Rally nie mówi, że pies musi utrzymywać skupienie na przewodniku to jednak każde ćwiczenie będzie możliwe do wykonania świadomie przez psa, gdy będzie on skupiony, bo tylko wtedy odbierze to, co mu mówisz i/lub pokazujesz. Już w następnym poście zaczniemy rozbierać tor na pojedyncze umiejętności.

Written by Olga Jackowska - 28 października, 2017 - 4080 Views