Jak wybrać dobry kurs dla psa?
Wiele psów i ich opiekunów na pewnym etapie rozwoju potrzebuje wsparcia psiego trenera lub behawiorysty. Niektórzy zaczynają przygodę ze szkoleniem, gdy tylko szczeniak pojawi się w nowym domu, a jeszcze inni wtedy, kiedy u psa pojawiają się uciążliwe dla niego samego i dla opiekunów zachowania. Niezależnie od tego kiedy zdecydujecie się na taką współpracę, warto wiedzieć jak się za to zabrać i na co zwrócić szczególną uwagę.
Kiedy udać się do psiej szkoły?
Do psiej szkoły warto udać się zawsze wtedy kiedy czujesz, że trudno Ci dogadać się ze swoim psem. Być może masz wrażenie, że Twój pies nie wykonuje Twoich poleceń, nie rozumie ich? O sięgnięciu po pomoc warto pomyśleć także wtedy kiedy Twój pies zachowuje się w sposób, którego nie rozumiesz i tego zachowania nie udało Ci się zmienić samemu.
Bardzo ważne jest przy tym to, aby nie hodować problemów i względnie szybko udać się z psem do specjalisty. Problemy z psim zachowaniem mogą się utrwalać, psy uczą się schematów przez co później jeszcze trudniej jest wyprostować sytuację.
Psia szkoła to nie tylko kursy grupowe, ale także zajęcia indywidualne i większość szkół oferuje także konsultacje behawioralne. Często te trzy formy pracy z psem i opiekunem bardzo fajnie się uzupełniają.
Pamiętaj, że nie wszystkie tematy związane z psim zachowaniem da się przepracować na grupowych zajęciach w psiej szkole. Ograniczeniem może okazać się obecność innych psów i ludzi, na którą Twój pies może nie być gotowy. Przed wyborem kursu grupowego koniecznie zapoznaj się z planem kursu i oceń na ile ten kurs odpowiada Waszym potrzebom. Jeśli Waszym celem jest wzmocnienie współpracy i porozumienia, kurs grupowy to ekstra pomysł. Podobnie kiedy do przepracowania macie kilka umiejętności, szczególnie jeśli znajdują się w planie zajęć wybranego przez Was kursu.
Jakie zalety ma zatem szkolenie psów w grupie? Przede wszystkim dzięki temu, że pies nie uczy się w sterylnych warunkach, łatwiej jest mu przenieść nowe umiejętności w bardziej skomplikowane środowisko spacerowe. Zdobyta na kursie wiedza łatwiej się generalizuje, a więc pies jest w stanie wykonać komendę nie tylko w domu, ale też np. na spacerze przy innym psie. Jako trener, jako zaletę wskazać mogę także możliwość porównań pomiędzy psami i możliwość dostrzeżenia, że nasz pies ma zalety, których nie ma inny pies obok. To jest dla wielu opiekunów psów ogromnym odkryciem i pocieszeniem. Wadą szkolenia grupowego jest to, że nie każdy pies poradzi sobie w takich warunkach, nawet najmniejszej grupy szkoleniowej. Niektóre psy na zajęciach tak koncentrują się na dystraktorach, że nie ma mowy o generalizacji umiejętności, bo nowa wiedza nie zostaje zapamiętana (zostaje przysłonięta przez rozpraszacze).
O tym kiedy udać się do behawiorysty i jak wybrać dobrego specjalistę dowiesz się z kolejnego naszego wpisu.
Dobra psia szkoła
A więc czym charakteryzuje się dobry kurs grupowy dla psa? W trakcie poszukiwań należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak trener prowadzący i jego doświadczenie, miejsce zajęć, czas trwania zajęć, plan kursu oraz liczebność grupy.
Warto prześledzić doświadczenie trenera prowadzącego sprawdzając ukończone przez niego kursy. Wśród nich znaleźć będziecie mogli m.in kurs trenerski i inne kursy uzupełniające. Wiadomo, że trener, który się dokształca jest zdecydowanie skuteczniejszy, bo posiada szerszą i, co ważne, aktualną wiedzę!
Miejsce zajęć jest szczególnie warte Waszej uwagi, jeśli chodzi o lato i zimę. Wtedy też pogoda może mocno dać Wam się we znaki. Zarówno kursy w zamkniętym pomieszczeniu jak i kursy na zewnątrz mają swoje wady i zalety. Jeśli masz psa wrażliwego na zmiany pogody lub po prostu chcesz zapisać się na kurs w środku zimy lub lata skup się raczej na szkołach, które prowadzą zajęcia pod dachem. Komfort psa w trakcie zajęć sprzyja efektywnej nauce.
Psy zdecydowanie lepiej uczą się w mniejszych porcjach – w tym wypadku dłuższe zajęcia wcale nie muszą być lepsze. Nie polecamy zatem kursów, które ze względu na swój rozkład zajęć czy obfity plan składają się z zajęć dłuższych niż 60 min. Czasem szkoły organizują dłuższe zajęcia ze względu na dużą grupę kursantów i w ten sposób dążą do zrównoważenia czasu, który trener poświęca na poszczególną parę pies – człowiek. Pamiętaj, że pies nie jest w stanie skupić się przez kilkadziesiąt minut w tak bogatym środowisku jakim jest grupa psów i ludzi.
Jeśli już mówimy o wielkości grupy zajęciowej… każda dodatkowa osoba czy dodatkowy pies to dystraktor dla Twojego psa, który obniża zdolność do przyswajania nowych informacji, wpływa na efektywność nauki. W tym wypadku także raczej zalecamy wybierać małe grupy, niezależnie od ilości instruktorów na zajęciach. Z naszych obserwacji wynika, że psy optymalnie jeszcze funkcjonują w grupach maximum 3-4 psich, gdzie w większości przypadków są rozproszone, ale jednak są w stanie skoncentrować się na zadaniu.
I ostatnie, ale równie ważne, to plan zajęć danego kursu. Odpowiedz sobie na pytanie – po co chcesz iść na zajęcia ze swoim psem? Kiedy już będziesz wiedział jakich umiejętności Wam brakuje z łatwością ocenisz czy dany plan kursu jest dla Was odpowiedni.Jeśli na stronie kursu nie ma podanego choćby orientacyjnego planu to sam możesz zauważyć, że bardzo trudno jest stwierdzić czy zaspokoi on Wasze potrzeby. Co zrobić w przypadku, kiedy nie wiesz jakich umiejętności i komend Wam brakuje? Warto wtedy umówić się na konsultację behawioralną i szczerze porozmawiać z behawiorystą, który oceni sposób funkcjonowania Waszego psa i zasugeruje odpowiednie zajęcia. Podobnym rozwiązaniem jest umówienie się na zajęcia indywidualne do trenera, który robiąc z Tobą krótki wywiad i obserwując psa w trakcie ćwiczeń dopasuje dla Was najlepszą formę nauki.