Ahoj kapitanie! – czyli kilka słów o SUP’ie z psem – Pieski Umysł – Szkolenie psów i konsultacje Warszawa

Pieski Umysł – Szkolenie psów i konsultacje Warszawa

Szkolenie psów w Warszawie – szkolenia grupowe dla szczeniąt i dorosłych psów, konsultacje behawioralne, zajęcia indywidualne

Ahoj kapitanie! – czyli kilka słów o SUP’ie z psem

Ahoj kapitanie! – czyli kilka słów o SUP’ie z psem

Jak wielu z was pewnie zauważyło ostatnio dużo osób zaczyna supować samemu jak i z psem. W naszej ofercie również pojawiły się zajęcia z pływania na SUP’ie. Ale tak naprawdę co to jest SUP? I czy na pływanie na nim z czworonogiem trzeba się jakoś specjalnie przygotować? I w ogóle jak się za to zabrać? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w tym wpisie.

Przede wszystkim SUP (Stand up paddle) to w dużym skrócie pompowana lub sztywna deska unosząca się na wodzie. Poruszamy się na niej przy pomocy wiosła. Wyróżniamy trzy typy desek SUP: allround, touring i race. Dodatkowo wyróżnić możemy deski typu Team, czy Windsup . Różnią się one długością, szerokością a przede wszystkim zastosowaniem.

źródło: https://supmania.pl/pl/i/Jak-dobrac-deske/14

Przejdźmy do kwestii pływania na niej z czworonogiem. Mamy już te pływające drzwi przed sobą, mamy łopatę, którą będziemy odpychać się od wody i mamy naszego psiaka. Czy teraz wystarczy postawić danego Azora na desce i wypłynąć w siną dal? No jest to jakaś opcja, ale raczej ją odradzamy. Przy pływaniu z psem warto na pierwszym miejscu postawić jego komfort. I tu pojawia się kilka rzeczy, które pozwolą nam o niego zadbać:

1. Trzeba zadać sobie kluczowe pytanie: Czy nasz pies lubi wodę i czy nie ma problemu z wejściem do niej? Dlaczego jest ono kluczowe, skoro pływamy na desce i nie mamy bezpośredniego kontaktu z wodą? Niestety zdarzają się upadki. Dla psa, który boi się bądź nie lubi wody nagłe wpadnięcie do niej może generować duży stres. Dodatkowo pies doskonalne widzi, że żeby dostać się na deskę trzeba zbliżyć się do wody, a co wiecej przez całą wycieczkę bedzię pośrednio właśnie na wodzie przebywał. Nie każdy pies musi kochać wodę. Jeśli wielokrotne próby (mądre!) nie przyniosły oczekiwanych efektów, musisz pogodzić się z faktem, że Twój pies nie zostanie wytrawnym pływakiem.

 2.  Kolejnym ważnym pytaniem jest to czy nasz pies nie ma przeciwskazań do pływania na desce np. kontuzji. Jeżeli nie jesteś pewien czy SUP nie obciąży za bardzo Twojego psa, zawsze możesz zapytać o to zoofizjoterapeutę, trenera bądź lekarz weterynarii. Staramy się nie pływać za psimi seniorami i szczeniętami oraz psami po urazach.

3. Warto wprowadzić komendę, po której wypowiedzeniu pies będzie wchodził na różne rzeczy np. hopa hopa, wejdź. Ułatwi nam to wprowadzanie psa na deskę. Może być to ta sama komenda, której używasz gdy prosić psa o wskoczenie do samochodu lub na kanapę. Ale musi ona rzeczywiście działać i pies powinien ją dobrze rozumieć.

4. Pamiętajmy, że deska unosząca się na wodzie jest zaliczana do powierzchni niestabilnych, dla niektórych psów może stanowić to utrudnienie. Z pomocą mogą nam przyjść ćwiczenia fitnessowe na niestabilnych powierzchniach np. utrzymanie i zmiany pozycji na poduszkach sensorycznych czy ćwiczenia na desce położonej na jeżykach (obroty, zmiany pozycji). Takie ćwiczenia można wykonywać samemu jak również pod okiem trenera na zajęciach. Gdy pies będzie miał styczność z niestabilnymi powierzchniami przed pływaniem na SUP’ie, deska nie będzie robiła na nim wrażenia.

5. Kapok, czyli coś w co warto zainwestować. Halo! Stop! Kapok? Po co? Przecież mój Pimpek jest świetnym pływakiem. Jak już wcześnie wspominałyśmy- zdarzają się upadki do wody a wejście z powrotem na deskę wcale nie jest takie proste i trochę trwa (wiemy coś o tym – ostatnio wyciągałam Olgę wiszącą jak foka na supie oraz przygarnęłam Arbuza do siebie na deskę kiedy Olga próbowała ponownie znaleźć się na desce. Kapok obojgu zdecydowanie pomógł). Kapok odciąży pływającego psa, gdy wy będziecie ładować się na pokład. Poza tym każda psia kamizelka ratunkowa ma uchwyt, który jest bardzo pomocny przy wyciąganiu psa z wody.

6. Gdy już nasz pies pięknie robi „hopa hopa” na różne powierzchnie a ich niestabilność nie robi na nim wrażenia możemy zacząć zaznajamiać go z deską. Na początek warto kilka razy poprosić psa o wskoczenie na nią jak jest na lądzie (pamiętajmy o nagradzaniu czworonoga), następnie dosiadamy się do psa i imitujemy wiosłowanie- brzmi to śmiesznie, ale zapewniamy was, znajdą się psy, które sam ruch wiosłem może niepokoić. Gdy na naszym psie machanie badylem z płetwą na końcu nie robi wrażenia i pewnie wskakuje na SUP’a możemy się przenieść na płytką wodę i wykonać te same ćwiczenia, co na lądzie. Gdy płytka woda jest oka i oboje poczujecie się pewniej możecie próbować wypływać dalej.

 My bardzo długo – co najmniej kilka sesji pływaliśmy dużo przy brzegu. By zawsze móc szybko podpłynąć i wysadzić psa na brzeg lub ewentualnie ratować się, gdy ten postanowi jeden z deski zeskoczyć.

7. Pamiętaj to twój pies ma tu kluczowe zdanie. Jeżeli widzisz, że nie czuje się pewnie na płytkiej wodzie nie wypływaj dalej. Daj mu czas, możesz cofnąć się do ćwiczeń na lądzie. Nie dla każdego psa wypływanie daleko od lądu jest komfortowe. Możesz zacząć od pływania przy brzegu lub po kanałach czy wąskich rzeczkach, gdzie brzeg jest blisko.

8. Kontroluj czas pływania. SUP’owanie wymaga od psa wysiłku fizycznego i jest sporym obciążeniem dla mięśni. Na początek pływaj krótko i stopniowo wydłużaj czas.

Wiemy już co warto zrobić/ zabrać na SUP’a by nasz pies czuł się komfortowo. Teraz przejdźmy do tego co my możemy wziąć/zrobić by pływanie z czworonogiem było przyjemne i bezpieczne:

WhatsApp Image 2022-08-01 at 15.40.05
 
 
 
  • Tak samo jak nasz pies my też powinniśmy mieć kapok. Jak już wcześniej wspominałyśmy wspinanie się na deskę po upadku nie jest łatwe, kapok pozwoli poczuć się nam bezpiecznie. Warto pamiętać, że nasz pies próbując się „ratować” może chcieć się na nas wspinać, kapok pozwoli utrzymać się na powierzchni wody.
  • Pamiętaj o zabezpieczeniu deski. SUP jest wyposażony w piankę pokrywającą pokład, niestety pod wpływem pazurów może ona ulegać zniszczeniu. Warto przymocować drybed, ręcznik lub coś co pozwoli uchronić deskę przed zadrapaniem.
  • Miej na uwadze wybór odpowiedniego miejsca do pływania. Zobacz, czy jest możliwość swobodnego zwodowania się, czy nie ma zakazów pływania i czy miejsce jest odpowiednie do pływania z psem. Zwracaj uwagę na szkło, które może znaleźć się na brzegu i poranić łapy. Podczas pływania uważaj na wędkarzy, bardzo łatwo jest się zaplątać w żyłkę.
  • Przed pływaniem z czworonogiem warto samemu postawić pierwsze kroki na desce. Gdy ty będziesz umiał utrzymać równowagę na desce psu też będzie łatwiej ją złapać
  • Jak się ubrać? Wystarczy wygodny strój sportowy dostosowany do warunków pogodowych. Miej na uwadze, że możesz mieć bliskie spotkanie z wodą, dlatego warto zabrać ze sobą ręcznik i coś na zmianę. Już kilka razy zdarzyło nam się wracać za kierownicą samochodu zupełnie przemoczone po małej wpadce :)

 

SUP to wspaniała forma spędzania czasu i relaksu. Teraz śmiało, idź trenować ze swoim psem i wypływaj na szerokie wody. Miłego supowania!

Aleksandra Izdebska
Jestem studentką trzeciego roku pedagogiki specjalnej oraz przyszłym zoofizjoterapeutą. Przez życie idzie ze mną mój dwuletni toller - Kapsel. W wolnych chwilach pływam na SUP'ie, trenuje z moim psem i poszerzam swoją wiedzę z zakresu zoofizjoterapii.
Written by Olga Jackowska - 2 sierpnia, 2022 - 2791 Views